O mnie




Maja Dobiasz-Krysiak - antropolożka  i animatorka kultury, edukatorka kulturowa i badaczka terenowa. 

Adiunktka w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie realizuje projekt badawczy "Na drodze do animacji kultury. Interdyscyplinarne studium badawcze Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo-Badawczej "Pracownia" (Narodowe Centrum Nauki, grant Sonatina).

Naukowo zainteresowana badaniem kultury alternatywnej w Polsce i zagadnieniem kryzysu w kulturze. Zajmuje się też relacjami sztuki i edukacji oraz etnograficzno-animacyjnymi badaniami w działaniu.

Obroniła doktorat w Instytucie Kultury Polskiej UW. Absolwentka Wiedzy o Kulturze ze specjalizacją Animacja Kultury, a także filologii angielskiej ze specjalizacją nauczycielską na Uniwersytecie Warszawskim.

Autorka tekstów i artykułów w min. "Elementach. Czasopiśmie naukowo-artystycznym", "Kulturze Współczesnej", "Naukach o wychowaniu. Studiach interdyscyplinarnych" oraz dwóch monografii "Antropozoficzna cywilizacja uzdrowienia. Mit, utopia, rzeczywistość"(2014) i "Szkoła transformacji. O szkole waldorfskiej w dobie przełomu demokratycznego" (2022)

Kuratorka i koordynatorka społecznych działań twórczych - za projekt "Sztuka zaangażowania. Rezydencje artystyczne w warszawskich MOS-ach i MOW-ach" realizowany w Centrum Edukacji Obywatelskiej otrzymała nagrodę Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. 

Ekspertka i współtwórczyni koncepcji merytorycznej Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej.  
Wykładowczyni (min. Podyplomowe Studia Pedagogika Teatru, Instytut Kultury Polskiej UW, Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną ASP) i absolwentka kursu trenerskiego Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP.

fot. Kamila Szuba